EM 2020 games and game dates

Group stage

Friday June 11th
Group A: Turkey 0 Italy 3

Saturday June 12th
Group A: Wales 1 Switzerland 1; Group B: Denmark 0 Finland 1; Belgium 3 Russia 0

Sunday June 13th – today’s games
Group D: England 1 Croatia 0; Group C: Austria 3 North Macedonia 1; Netherlands 3 Ukraine 2

Monday June 14th
Group D: Scotland 0 Czech Republic 2; Group E: Poland 1 Slovakia 2; Spain 0 Sweden 0

Tuesday June 15th
Group F: Hungary 0 Portugal 3; Group F: France 1 Germany 0

Wednesday June 16
Group B: Finland 0 Russia 1; Group A: Turkey 0 Wales 2; Italy 3 Switzerland 0

Thursday June 17th
Group C: Ukraine 2 North Macedonia 1; Group B: Denmark 1 Belgium 2; Group C: Netherlands 2 Austria 0

Friday June 18th
Group E: Sweden 1 Slovakia 0; Group D: Croatia 1 Czech Republic; England 0 Scotland 0

Saturday 19th June
Group F: Hungary 1 France 1; Portugal 2 Germany 4 Group E: Spain 1 Poland 1

Sunday June 20th
Group A: Italy 1 Wales 0; Group A: Switzerland 3 Turkey 1

Monday June 21st
Group C: North Macedonia 0 Netherlands 3 Group C: Ukraine 0 Austria 1

Group B: Russia 1 Denmark 4 Group B: Finland 0 Belgium 2

Tuesday June 22nd
Group D: Czech Republic v England (20:00, London, ITV) Group D: Croatia v Scotland (20:00, Glasgow, ITV)

Wednesday June 23rd
Group E: Slovakia v Spain (5:00 p.m., Seville, ITV) Group E: Sweden v Poland (5:00 p.m., St. Petersburg, ITV)

Group F: Germany v Hungary (20:00, Munich, BBC) Group F: Portugal v France (20:00, Budapest, BBC)

KO phase

Round 16

Saturday June 26th
1: 2A vs 2B (17:00, Amsterdam) 2: 1A vs 2C (20:00, London)

Sunday June 27th
3: 1C vs 3D / E / F (17:00, Budapest) 4: 1B vs 3A / D / E / F (20:00, Seville)

Monday June 28th
5: 2D vs 2E (17:00, Copenhagen) 6: 1F vs 3A / B / C (20:00, Bucharest)

Tuesday June 29th
7: 1D vs 2F (17:00, London) 8: 1E vs 3A / B / C / D (20:00, Glasgow)

Quarter finals

Friday July 2nd
QF1: Winner 6 vs. Winner 5 (5:00 p.m., St. Petersburg) QF2: Winner 4 vs. Winner 2 (8:00 p.m., Munich)

Saturday 3rd July
QF3: Winner 3 vs. Winner 1 (17:00, Baku) QF4: Winner 8 vs. Winner 7 (20:00, Rome)

Semifinals

Tuesday July 6th
SF1: Winner QF2 vs. Winner QF1 (20:00, London)

Wednesday July 7th
SF2: Winner QF4 vs. Winner QF3 (20:00, London)

final

Sunday July 11th
Winner SF1 vs. Winner SF2 (20:00, London)