The EM has reached the knockout phase and fans all over the continent are expecting an exciting end to the tournament.

Euro 2020 had to be postponed and postponed by one year due to the effects of the COVID-19 pandemic.

Getty Images – Getty

The EM is just around the corner

It has kept its original name and started on Friday June 11th

England is among those countries that are still involved as the best of Europe are ready to make it to the final Sunday July 11th

The tournament will be held in cities across Europe to mark its 60th birthday, with a total of eight games, including the semi-finals and the final, being played at London’s Wembley Stadium.

Gareth Southgate’s Three Lions hope their home advantage can help them go all the way, but Spain, Italy and Belgium will also look to glory.

There will be a lot of action in summer – with all 51 games live on talkSPORT – and here is a complete overview of the games and results of the EM 2020 …

England’s road to euro glory

We couldn’t, could we?

Last 16: Vs Germany (5 p.m., Tuesday, June 29, London)

Quarter Finals: Vs Ukraine (8pm, Saturday 3rd July, Rome)

Semifinals: Vs Czech Republic / Denmark (8 p.m., Wednesday 7 July, London)

Final: Switzerland / Spain / Belgium / Italy (8 p.m., Sunday 11 July, London)

Every game will be LIVE on talkSPORT – we keep an eye on the euros!

Euro 2020: talkSPORT reporting

talkSPORT brings you all 51 games live throughout the network during the entire tournament.

We bring you every knockout game live, including the final on July 11th of course.

To switch on, click on the radio player below or HERE for the live stream.

Here are the other ways to listen …

App iPhone – Download from the Apple Store

Android – Download from Google Play

radio – talkSPORT is available across the UK on DAB digital radio and on 1089 or 1053 AM.

TELEVISION – Listen to talkSPORT on your television on the following channels: Sky: Channel 0108 Virgin Media: Channel 927 Freeview: Channel 723 Freesat: Channel 731

Euro 2020: game dates and times

GROUP STAGE

Friday June 11th

Group A: Turkey 0-3 Italy (8:00 p.m., Rome)

Saturday June 12th

Group a: Wales 1-1 Switzerland (14:00, Baku)
Group B: Denmark 0-1 Finland (5:00 p.m., Copenhagen)
Group B: Belgium 3-0 Russia (8:00 PM, St. Petersburg)

Sunday June 13th

Group D: England 1: 0 Croatia (14:00, London)
Group C: Austria 3-1 North Macedonia (17:00, Bucharest)
Group C: Netherlands 3-2 Ukraine (8:00 PM, Amsterdam)

Monday June 14th

Group D: Scotland 0-2 Czech Republic (14:00, Glasgow)
Group E: Poland 1-2 Slovakia (5:00 PM, St. Petersburg)
Group E: Spain 0-0 Sweden (8:00 PM, Sevilla)

Tuesday June 15th

Group F: Hungary 0-3 Portugal (5:00 p.m., Budapest)
Group F: France 1-0 Germany (8:00 PM, Munich)

Wednesday June 16

Group B: Finland 0-1 Russia (2:00 p.m., St. Petersburg)
Group A: Turkey 0-2 Wales (17:00, Baku)
Group A: Italy 3-0 Switzerland (8:00 p.m., Rome)

Thursday June 17th

Group C: Ukraine 2-1 North Macedonia (14:00, Bucharest)
Group B: Denmark 1-2 Belgium (17:00, Copenhagen)
Group C: Netherlands 2-0 Austria (8:00 PM, Amsterdam)

Friday June 18th

Group E: Sweden 1-0 Slovakia (2:00 PM, St. Petersburg)
Group D: Croatia 1-1 Czech Republic (17:00, Glasgow)
Group D: England 0-0 Scotland (20:00, London)

Saturday 19th June

Group F: Hungary 1-1 France (14:00, Budapest)
Group F: Portugal 2-4 Germany (17:00, Munich)
Group E: Spain 1-1 Poland (20:00, Seville)

Sunday June 20th

Group A: Italy 1-0 Wales (17:00, Rome)
Group A: Switzerland 3-1 Turkey (17:00, Baku)

Monday June 21st

Group C: North Macedonia 0-3 Netherlands (5:00 p.m., Amsterdam)
Group C: Ukraine 0-1 Austria (17:00, Bucharest)
Group B: Russia 1-4 Denmark (8:00 PM, Copenhagen)
Group B: Finland 0-2 Belgium (8:00 p.m., St. Petersburg)

Tuesday June 22nd

Group D: Czech Republic 0-1 England (20:00, London)
Group D: Croatia 3-1 Scotland (20:00, Glasgow)

Wednesday June 23rd

Group E: Slovakia 0-5 Spain (17:00, Sevilla)
Group E: Sweden 3-2 Poland (5:00 PM, St. Petersburg)
Group F: Germany 2-2 Hungary (8:00 PM, Munich)
Group F: Portugal 2-2 France (8:00 PM, Budapest)

KNOCKOUT PHASE

Round 16

Saturday June 26th

1: Wales 0-4 Denmark
2: Italy 2-1 Austria (AET)

Sunday June 27th

3: Netherlands 0-2 Czech Republic
4: Belgium 1-0 Portugal

Monday June 28th

5: Croatia 3-5 Spain (AET)
6: France 3: 3 Switzerland (stables: 4-5)

Tuesday June 29th

7: England 2-0 Germany
8: Sweden 1-2 Ukraine (AET)

Quarter finals

Friday July 2nd

QF1: Spain vs. Switzerland (5:00 p.m., St. Petersburg)
QF2: Belgium – Italy (8:00 p.m., Munich)

Saturday 3rd July

QF3: Czech Republic – Denmark (17:00, Baku)
QF4: Ukraine v England (8:00 p.m., Rome)

Semifinals

Tuesday July 6th

SF1: Winner QF1 vs. Winner QF2 (20:00, London)

Wednesday July 7th

SF2: Winner QF3 vs. Winner QF4 (20:00, London)

final

Sunday July 11th

Winner SF1 vs. Winner SF2 (20:00, London)