The 2020 Tokyo Olympics football tournament is finally here after a delay of 12 months because of the COVID-19 pandemic.

Sixteen nations will compete for gold in the men’s competition, while the women’s event will feature 12 countries.

Matches will be played at seven venues in six host cities across Japan, giving regions other than Tokyo a taste of the Olympics.

Sporting News tells you everything you need to know about the Olympics football tournament.

How to watch the Olympics football tournament featuring the Olyroos and Matildas in Australia?

The Seven Network is the exclusive Australian broadcast rights holder of the Tokyo Olympic Games, with all of the Olyroos and Matildas games shown on their variety of platforms.

You can watch the matches across a variety of Seven  digital TV channels, including 7, 7TWO, and 7mate. 

Seven’s channels are also accessible via the 7Plus website or app, which can be downloaded from the Apple Store and Google Play Store for use across a variety of devices.

The 7Plus app can be Chromecast from devices to televisions, while is also accessible on a variety of Smart TV’s and video game consoles.

Brenton Speed has been signed by  Seven  to commentate football matches at the Games, while Mel McLaughlin, who was Fox Sports’ round-ball host in the past, will lead the network’s coverage of all events.

Olympics Golden Boot/Top Goalscorers

MEN | WOMEN

Olympics Groups and Standings

MEN

Group A | Group B | Group C | Group D

WOMEN

Group E | Group F | Group G | Third-place rankings

Olympics Squads

MEN

Japan | South Africa | Mexico | France | New Zealand | South Korea | Honduras | Romania | Egypt | Spain | Argentina | Australia | Brazil | Germany | Ivory Coast | Saudi Arabia

WOMEN

Japan | Canada | Great Britain | Chile | China | Brazil | Zambia | Netherlands | Sweden | United States | Australia | New Zealand

What age restrictions are there on men’s squads?

Squads are usually restricted to players under the age of 23, but with the Olympics delayed by 12 months, the age has been lifted to 24.

Players born on or after January 1, 1997 are eligible for selection, while three squad members can be picked who are 24 or older.

The age restrictions are designed to ensure the Olympics tournament is unique and doesn’t encroach on the World Cup.

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Thu Jul 22 6.00pm Mexico v France Tokyo Stadium 7Plus
Thu Jul 22 9.00pm Japan v South Africa Tokyo Stadium 7Plus
Sun Jul 25 6.00pm France v South Africa Saitama Stadium 7Plus
Sun Jul 25 9.00pm Japan v Mexico Saitama Stadium 7Plus
Wed Jul 28 9.30pm France v Japan International Stadium Yokohama 7Plus
Wed Jul 28 9.30pm South Africa v Mexico Sapporo Dome 7Plus

Group A table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Japan 0 0 0 0 0 0 0 0
South Africa 0 0 0 0 0 0 0 0
Mexico 0 0 0 0 0 0 0 0
France 0 0 0 0 0 0 0 0

Group A squads

JAPAN

Goalkeepers: Keisuke Osaka, Kosei Tani, Zion Suzuki.

Defenders: Hiroki Sakai*, Yuta Nakayama, Ko Itakura, Maya Yoshida*, Reo Hatate, Takehiro Tomiyasu, Daiki Hashioka, Ayumu Seko, Koki Machida.

Midfielders: Wataru Endo*, Takefusa Kubo, Koji Miyoshi, Ritsu Doan, Kaoru Mitoma, Yuki Soma, Ao Tanaka.

Forwards: Daizen Maeda, Ayase Ueda, Daichi Hayashi.

* Over-age player

SOUTH AFRICA

Goalkeepers: Ronwen Williams*, Mondli Moto, Sifiso Mlungwana.

Defenders: James Monyane, Katlego Mohamme, Luke Fleurs, Thendo Mukumela, Sibusiso Mabiliso, Tercious Malepe.

Midfielders: Teboho Mokoena, Kamohelo Mahlatsi, Nkosingiphile Ngcobo, Thabo Cele, Fagrie Lakay, Sipho Mbule, Goodman Mosele.

Forwards: Evidence Makgopa, Luther Singh, Lyle Foster, Kobamelo Kodisang.

*Over-age player

MEXICO

Goalkeepers: Guillermo Ochoa*, Sebastian Jurado, Luis Malagon.

Defenders: Cesar Montes, Johan Vasquez, Jesus Alberto Angulo, Jorge Sanchez, Vladimir Lorona, Adrian Mora, Luis Romo*.

Midfielders: Diego Lainez, Sebastian Cordova, Carlos Rodriguez, Roberto Alvarado, Uriel Antuna, Joaquin Esquivel, Fernando Beltran, Erick Aguirre, Jesus Ricardo Angulo.

Forwards: Henry Martin*, Alexis Vega, Eduardo Aguirre.

*Over-age player

FRANCE

Goalkeepers: Paul Bernardoni, Stefan Bajic, Dimitry Bertaud.

Defenders: Melvin Bard, Anthony Caci, Ismael Doukoure, Pierre Kalulu, Clement Michelin, Timothee Pembele, Modibo Sagnan.

Midfielders: Alexis Beka Beka, Jeremy Gelin, Enzo Le Fee, Teji Savanier*, Florian Thauvin*, Lucas Tousart.

Forwards: Andre-Pierre Gignac*, Randal Kolo Muani, Arnaud Nordin, Isaac Lihadji, Nathaniel Mbuku.

*Over-age player

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Thu Jul 22 6.00pm New Zealand v South Korea Kashima Stadium 7Plus
Thu Jul 22 9.00pm Honduras v Romania Kashima Stadium 7Plus
Sun Jul 25 6.00pm New Zealand v Honduras Kashima Stadium 7Plus
Sun Jul 25 9.00pm Romania v South Korea Kashima Stadium 7Plus
Wed Jul 28 6.30pm Romania v New Zealand Kashima Stadium 7Plus
Wed Jul 28 6.30pm South Korea v Honduras International Stadium Yokohama 7Plus

Group B table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
New Zealand 0 0 0 0 0 0 0 0
South Korea 0 0 0 0 0 0 0 0
Honduras 0 0 0 0 0 0 0 0
Romania 0 0 0 0 0 0 0 0

Group B squads

NEW ZEALAND

Goalkeepers: Michael Woud, Jamie Searle, Alex Paulsen.

Defenders: Michael Boxall*, Liberato Cacace, Callan Elliot, Dane Ingram, Nando Pijnaker, Winston Reid*, George Stanger.

Midfielders: Joe Bell, Clayton Lewis, Marko Stamenic, Gianni Stensness, Ben Old, Sam Sutton.

Forwards: Joey Champness, Elijah Just, Callum McCowatt, Ben Waine, Chris Wood*, Matt Garbett.

*Over-age player

SOUTH KOREA

Goalkeepers: Song Bum-keun, Ahn Joon-soo, An Chan-gi.

Defenders: Lee You-hyeon, Jeong Tae-wook, Kim Jae-woo, Kim Jin-ya, Seol Young-woo, Kim Min-jae*, Kang Yoon-sung, Lee Sang-min.

Midfielders: Jeong Seung-won, Kim Dong-hyun, Lee Dong-gyeong, Won Du-jae, Lee Kang-in, Kim Jin-kyu.

Forwards: Lee Dong-jun, Um Won-sang, Song Min-kyu, Kwon Chang-hoon*, Hwang Ui-jo*.

*Over-age player

HONDURAS

Goalkeepers: Alex Guity, Michael Perrelo, Bryan Ramos.

Defenders: Denil Maldonado, Wesley Decas, Carlos Melendez, Christropher Melendez, Jose Garcia, Elvin Oliva.

Midfielders: Jonathan Nunez, Jose Alejandro Reyes, Edwin Rodriguez, Samuel Elvir, Carlos Pineda, Jorge Alvarez.

Forwards: Jorge Benguche*, Rigoberto Rivas, Brayan Moya*, Jose Pinto, Luis Palma, Juan Obregon Jr., Douglas Martinez.

*Over-age player

ROMANIA

Goalkeepers: Mihai Aioani, Mihai Popa, Stefan Tarnovanu.

Defenders: Radu Boboc, Andrei Chindris, Virgil Ghita, Ricardo Grigore, Alex Pascanu, Andrei Ratiu, Florin Stefan*.

Midfielders: Tudor Baluta, Andrei Ciobanu, Alex Dobre, Marco Dulca, Ion Gheorghe, Valentin Gheorghe, Marius Marin, Eduard Florescu, Antonio Sefer.

Forwards: George Ganea, Andrei Sintean.

*Over-aged player

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Thu Jul 22 5.30pm Egypt v Spain Sapporo Dome 7Plus
Thu Jul 22 8.30pm Argentina v Australia Sapporo Dome Seven
Sun Jul 25 5.30pm Egypt v Argentina Sapporo Dome 7Plus
Sun Jul 25 8.30pm Australia v Spain Sapporo Dome Seven
Wed Jul 28 9.00pm Australia v Egypt Miyagi Stadium Seven
Wed Jul 28 9.00pm Spain v Argentina Saitama Stadium 7Plus

Group C table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Egypt 0 0 0 0 0 0 0 0
Spain 0 0 0 0 0 0 0 0
Argentina 0 0 0 0 0 0 0 0
Australia 0 0 0 0 0 0 0 0

Group C squads

EGYPT

Goalkeepers: Mohamed El Shenawy*, Mohamed Sobhy, Mahmoud Gad.

Defenders: Ahmed Hegazi*, Mahmoud Hamdy, Mohamed Abdel Salam, Osama Galal, Ahmed Ramadan, Karim El-Eraky, Karim Fouad, Ahmed Abou El Fotouh.

Midfielders: Akram Tawfik, Amar Hamdy, Nasser Maher, Emam Ashour.

Forwards: Ramadan Sobhi, Ibrahim Adel, Abdel Rahman Magdy, Taher Mohamed, Salah Mohsen, Nasser Mansi, Ahmed Yasser.

*Over-age player

SPAIN

Goalkeepers: Alex Dominguez, Alvaro Fernandes, Unai Simon.

Defenders: Eric Garcia, Juan Miranda, Oscar Mingueza, Oscar Gil, Pau Torres, Jesus Vallejo.

Midfielders: Pedri, Bryan Gil, Martin Zubimendi, Marc Cucurella, Jon Moncayola, Dani Olmo, Carlos Soler, Dani Ceballos*, Mikel Merino*, Marco Asensio*.

Forwards: Javi Puado, Rafa Mir, Mikel Oyarzabal.

*Over-age player

ARGENTINA

Goalkeepers: Joaquin Blazquez, Lautaro Morales, Jeremias Ledesma*.

Defenders: Hernan de la Fuente, Marcelo Herrera, Nehuen Perez, Leonel Mosevich, Facundo Medina, Francisco Ortega, Claudio Bravo.

Midfielders: Fausto Vera, Santiago Colombatto, Tomas Belmonte, Martin Payero, Thiago Almada, Esequiel Barco.

Forwards: Carlos Valenzuela, Pedro de la Vega, Alexis Mac Allister, Agustin Urzi, Adolfo Gaich, Ezequiel Ponce.

*Over-age player

AUSTRALIA

Goalkeepers: Tom Glover, Ashley Maynard-Brewer, Jordan Holmes.

Defenders: Nathaniel Atkinson, Thomas Deng, Joel King, Kye Rowles, Harry Souttar, Jay Rich-Baghuelou.

Midfielders: Keanu Baccus, Denis Genreau, Riley McGree, Connor Metcalfe, Dylan Pierias, Caleb Watts, Cameron Devlin, Marco Tillo.

Forwards: Daniel Arzani, Nicholas D’Agostino, Mitchell Duke*, Reno Piscopo, Lachlan Wales.

*Over-aged player

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Thu Jul 22 6.30pm Ivory Coast v Saudi Arabia International Stadium Yokohama 7Plus
Thu Jul 22 9.30pm Brazil v Germany International Stadium Yokohama 7Plus
Sun Jul 25 6.30pm Brazil v Ivory Coast International Stadium Yokohama 7Plus
Sun Jul 25 9.30pm Saudi Arabia v Germany International Stadium Yokohama 7Plus
Wed Jul 28 6.00pm Saudi Arabia v Brazil Saitama Stadium 7Plus
Wed Jul 28 6.00pm Germany v Ivory Coast Saitama Stadium 7Plus

Group D table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Brazil 0 0 0 0 0 0 0 0
Germany 0 0 0 0 0 0 0 0
Ivory Coast 0 0 0 0 0 0 0 0
Saudi Arabia 0 0 0 0 0 0 0 0

Group D squads

BRAZIL

Goalkeepers: Brenno, Lucao, Santos*.

Defenders: Nino, Ricardo Graca, Guilherme Arana, Gabriel Menino, Dani Alves*, Diego Carlos*, Abner Vinicius, Bruno Fuchs.

Midfielders: Matheus Henrique, Bruno Guimaraes, Douglas Luiz, Claudinho, Reinier, Douglas Augusto.

Forwards: Gabriel Martinelli, Paulinho, Richarlison, Matheus Cunha, Antony.

*Over-age player

GERMANY

Goalkeepers: Svend Brodersen, Florian Muller, Luca Plogmann.

Defenders: Benjamin Henrichs, Amos Pieper, David Raum, Jordan Torunarigha, Felix Uduokhai, Joshua Vagnoman.

Midfielders: Nadiem Amiri*, Maximilian Arnold*, Niklas Dorsch, Ismail Jakobs, Eduard Lowen, Arne Maier, Anton Stach.

Forwards: Max Kruse*, Marco Richter, Cedric Teuchert.

*Over-age player

IVORY COAST

Goalkeepers: Eliezer Ira Tape, Maxime Nagoli Oupoh, Nicolas Tie.

Defenders: Kouao Koffi, Zie Ouattara, Wilfried Singo, Eric Bailly*, Kouadio-Yves Dalila, Ismael Diallo, Silas Gnaka.

Midfielders: Eboue Kouassi, Idrissa Doumbia, Franck Kessie*, Amad Diallo,Max Gradel*, Youssouf Dao.

Forwards: Chieck Timite, Christiane Kouame, Vakoun Issouf Bayo, Mory Keita, Kader Keita, Aboubacar Doumbia.

*Over-age players

SAUDI ARABIA

Goalkeepers: Zaid Al-Bawardi, Mohammed Al Rubaie, Amin Bukhari.

Defenders: Saud Abdulhamid, Abdulelah Al-Amri, Khalifah Al-Dawsari, Yasser Al-Shahrani*, Hamad Al-Yami, Abdullah Hassoun, Abdulbasit Hindi.

Midfielders: Turki Al-Ammar, Salem Al-Dawsari*, Salman Al-Faraj*, Khalid Al-Ghannam, Ali Al-Hassan, Ayman Al-Khulaif, Sami Al-Najei, Nasser Al-Omran, Mukhtar Ali, Abdulrahman Ghareeb, Ayman Yahya.

Forwards: Abdullah Al-Hamdan.

*Over-age player

Men’s Tournamant Knockout Stage – schedule, scores, results

QUARTER-FINALS

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Sat Jul 31 6.00pm 27 Winner C v Runner-up D Miyagi Stadium 7Plus
Sat Jul 31 7.00pm 25 Winner A v Runner-up B Kashima Stadium 7Plus
Sat Jul 31 8.00pm 28 Winner D v Runner-up C Saitama Stadium 7Plus
Sat Jul 31 9.00pm 26 Winner B v Runner-up A International Stadium Yokohama 7Plus

SEMI-FINALS

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Tue Aug 3 6.00pm 30 Winner 26 v Winner 28 Kashima Stadium 7Plus
Tue Aug 3 9.00pm 29 Winner 25 v Winner 27 Saitama Stadium 7Plus

BRONZE MEDAL MATCH

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Fri Aug 6 9.00pm 31 Loser 29 v Loser 30 Saitama Stadium 7Plus

FINAL

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Sat Aug 7 9.30pm 32 Winner 29 v Winner 30 International Stadium Yokohama 7Plus
Name Nation Goals
     

 

What age restrictions are there on women’s squads?

There are no age restrictions on the women’s tournament.

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Wed Jul 21 5.30pm Great Britain 2-0 Chile Sapporo Dome 7Plus
Wed Jul 21 8.30pm Japan 1-1 Canada Sapporo Dome 7Plus
Sat Jul 24 5.30pm Chile v Canada Sapporo Dome 7Plus
Sat Jul 24 8.30pm Japan v Great Britain Sapporo Dome 7Plus
Tue Jul 27 9.00pm Chile v Japan Miyagi Stadium 7Plus
Tue Jul 27 9.00pm Canada v Great Britain Kashima Stadium 7Plus

Group E table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Great Britain 1 1 0 0 2 0 +2 3
Japan 1 0 1 0 1 1 0 1
Canada 1 0 1 0 1 1 0 1
Chile 1 0 0 1 0 2 -2 0

Group E squads

JAPAN

Goalkeepers: Sakiko Ikeda, Ayaka Yamashita, Chika Hirao.

Defenders: Saki Kumagai, Risa Shimizu, Asato Miyagawa, Moeka Minami, Nanami Kitamura, Saori Takarada, Shiori Miyake.

Midfielders: Emi Nakajima, Yui Hasegawa, Hina Sugita, Narumi Miura, Yuzuho Shiokoshi, Jun Endo, Honoka Hayashi, Momoka Kinoshita.

Forwards: Yuika Sugasawa, Mana Iwabuchi, Mina Tanaka, Yuka Momiki.

CANADA

Goalkeepers: Stephanie Labbe, Kailen Sheridan, Erin McLeod.

Defenders: Kadeisha Buchanan, Vanessa Gilles, Shelina Zadorski, Allysha Chapman, Ashley Lawrence, Jayde Riviere, Gabrielle Carle.

Midfielders: Jessie Fleming, Julia Grosso, Quinn, Desiree Scott, Sophie Schmidt.

Forwards: Janine Beckie, Adriana Leon, Nichelle Prince, Deanne Rose, Christine Sinclair, Evelyne Viens, Jordyn Huitema.

GREAT BRITAIN

Goalkeepers: Ellie Roebuck, Carly Telford, Sandy MacIver.

Defenders: Steph Houghton, Millie Bright, Lucy Bronze, Rachel Daly, Demi Stokes, Leah Williamson, Lotte Wubben-Moy, Niamh Charles.

Midfielders:  Kim Little, Jill Scott, Sophie Ingle, Keira Walsh, Caroline Weir, Ella Toone.

Forwards:  Ellen White, Lauren Hemp, Fran Kirby, Nikita Parris, Georgia Stanway.

CHILE

Goalkeepers: Christiane Endler, Natalia Campos, Antonia Canales.

Defenders: Carla Guerrero, Camila Saez, Daniela Pardo, Javiera Toro, Valentina Diaz, Fernanda Ramirez.

Midfielders: Francisca Lara, Yanara Aedo, Karen Araya, Yessenia Lopez, Francisca Mardones, Nayadet Lopez, Yastin Jimenez.

Forwards: Daniela Zamora, Maria Jose Urrutia, Fernanda Pinilla, Rosario Balmaceda, Javiera Grez, Yenny Acuna.

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Wed Jul 21 6.00pm China 0-5 Brazil Miyagi Stadium 7Plus
Wed Jul 21 9.00pm Zambia 3-10 Netherlands Miyagi Stadium 7Plus
Sat Jul 24 6.00pm China v Zambia Miyagi Stadium 7Plus
Sat Jul 24 9.00pm Netherlands v Brazil Miyagi Stadium 7Plus
Tue Jul 27 9.30pm Netherlands v China International Stadium Yokohama 7Plus
Tue Jul 27 9.30pm Brazil v Zambia Saitama Stadium 7Plus

Group F table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Netherlands 1 1 0 0 10 3 +7 3
Brazil 1 1 0 0 5 0 +5 3
China 1 0 0 1 0 5 -5 0
Zambia 1 0 0 1 3 10 -7 0

Group F squads

CHINA

Goalkeepers: Zhu Yu, Peng Shimeng, Ding Xuan.

Defenders: Li Mengwen, Lin Yuping, Wu Haiyan, Wang Xiaoxue, Luo Guiping, Chen Qiaozhu, Wang Ying.

Midfielders: Li Qingtong, Xin Zhang, Wang Shuang, Yan Wang, Mu Siwen, Yang Lina, Liu Jing.

Forwards: Wang Shanshan, Yang Man, Wurigumula, Xiao Yuyi, Wang Yanwen.

BRAZIL

Goalkeepers: Barbara, Leticia, Aline Reis.

Defenders: Tamires, Erika, Poliana, Rafaelle, Bruna Benites, Jucinara, Leticia Santos.

Midfielders: Formiga, Marta, Debinha, Andressinha, Adriana, Duda, Julia Bianchi.

Forwards: Beatriz, Ludmila, Geyse, Andressa Alves, Giovana.

ZAMBIA

Goalkeepers: Hazel Nali, Ngambo Musole, Catherine Musonda.

Defenders: Margaret Belemu, Martha Tembo, Esther Siamfuko, Lushomo Mweemba, Anita Mulenga, Agness Musesa, Vast Phiri, Fikile Xhosa.

Midfielders: Mary Wilombe, Ireen Lungu, Esther Mukwasa, Suzeni Evaline, Avell Chitundu.

Forwards: Ochumba Lubandji, Hellen Mubanga, Barbara Banda, Grace Chanda, Racheal Kundananji.

NETHERLANDS

Goalkeepers: Sari van Veenendaal, Lize Kop, Loes Geurts.

Defenders: Merel van Dongen, Kika van Es, Sisca Folkertsma, Stefanie van der Gragt, Dominique Janssen, Aniek Nouwen, Lynn Wilms, Anouk Dekker.

Midfielders: Danielle van de Donk, Jackie Groenen, Victoria Pelova, Sherida Spitse.

Forwards: Lineth Beerensteyn, Lieke Martens, Vivianne Miedema, Jill Roord, Shanice van de Sanden, Inessa Kaagman, Renate Jansen.

Matches and scores

Date Time (AEST) Match Stadium Broadcast
Wed Jul 21 6.30pm Sweden 3-0 United States Tokyo Stadium 7Plus
Wed Jul 21 9.30pm Australia 2-1 New Zealand Tokyo Stadium Seven
Sat Jul 24 6.30pm Sweden v Australia Saitama Stadium Seven
Sat Jul 24 9.30pm New Zealand v United States Saitama Stadium 7Plus
Tue Jul 27 6.00pm New Zealand v Sweden Miyagi Stadium 7Plus
Tue Jul 27 6.00pm United States v Australia Kashima Stadium Seven

Group G table

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Sweden 1 1 0 0 3 0 +3 3
Australia 1 1 0 0 2 1 +1 3
New Zealand 1 0 0 1 1 2 -1 0
United States 1 0 0 1 0 3 -3 0

Group G squads

SWEDEN

Goalkeepers: Jennifer Falk, Hedvig Lindahl, Zecira Musovic.

Defenders: Jonna Andersson, Nathalie Bjorn, Magda Eriksson, Hanna Glas, Amanda Ilestedt, Emma Kullberg, Julia Roddar.

Midfielders: Filippa Angeldahl, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Olivia Schough, Caroline Seger.

Forwards: Stina Blackstenius, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Madelen Janogy, Fridolina Rolfo, Anna Anvegard, Rebecka Blomqvist.

UNITED STATES

Goalkeepers: Adrianna Franch, Alyssa Naeher, Jane Campbell.

Defenders: Abby Dahlkemper, Tierna Davidson, Crystal Dunn, Kelley O’Hara, Becky Sauerbrunn, Emily Sonnett, Casey Krueger.

Midfielders: Julie Ertz, Lindsey Horan, Rose Lavelle, Kristie Mewis, Samantha Mewis, Catarina Macario.

Forwards: Tobin Heath, Carli Lloyd, Alex Morgan, Christen Press, Megan Rapinoe, Lynn Williams.

AUSTRALIA

Goalkeepers: Lydia Williams, Teagan Micah, Mackenzie Arnold.

Defenders: Clare Polkinghorne, Alanna Kennedy, Steph Catley, Ellie Carpenter, Aivi Luik, Laura Brock, Charlotte Grant, Courtney Nevin.

Midfielders: Elise Kellond-Knight, Emily van Egmond, Tameka Yallop, Chloe Logarzo, Kyra Cooney-Cross.

Forwards: Kyah Simon, Sam Kerr, Caitlin Foord, Hayley Raso, Emily Gielnik, Mary Fowler.

NEW ZEALAND

Goalkeepers: Erin Nayler, Anna Leat, Victoria Esson.

Defenders: CJ Bott, Claudia Bunge, Abby Erceg, Anna Green, Meikayla Moore, Ali Riley, Elizabeth Anton, Marisa van der Meer.

Midfielders: Katie Bowen, Olivia Chance, Daisy Cleverley, Betsy Hassett, Annalie Longo, Ria Percival, Emma Rolston.

Forwards: Gabi Rennie, Paige Satchell, Hannah Wilkinson, Michaela Robertson.

The two top-ranked third-place finishers in each group will qualify for the knockout stage.

Team Played Win Draw Loss GF GA GD Points
Third Group F 0 0 0 0 0 0 0 0
Third Group E 0 0 0 0 0 0 0 0
Third Group G 0 0 0 0 0 0 0 0

Women’s Tournamant Knockout Stage – schedule, scores, results

QUARTER-FINALS

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Fri Jul 30 6.00pm 22 Runner-up E v Runner-up F Miyagi Stadium 7Plus
Fri Jul 30 7.00pm 19 Winner E v Third F/G Kashima Stadium 7Plus
Fri Jul 30 8.00pm 21 Winner G v Third E/F Saitama Stadium 7Plus
Fri Jul 30 9.00pm 20 Winner F v Runner-up G International Stadium Yokohama 7Plus

SEMI-FINALS

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Mon Aug 2 6.00pm 24 Winner 20 v Winner 22 Kashima Stadium 7Plus
Mon Aug 2 9.00pm 23 Winner 19 v Winner 21 International Stadium Yokohama 7Plus

BRONZE MEDAL MATCH

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Thu Aug 5 6.00pm 25 Loser 23 v Loser 24 Kashima Stadium 7Plus

FINAL

Date Time (AEST) Match No. Match Stadium Broadcast
Fri Aug 6 12.00pm 32 Winner 23 v Winner 24 National Stadium, Tokyo 7Plus
Name Nation Goals
Vivianne Miedema Netherlands 4
Barbra Banda Zambia 3
Ellen White Great Britain 2
Marta Brazil 2
Emma Blackstenius Sweden 2
Lieke Martens Netherlands 2
Lina Hurtig Sweden 1
Debinha Brazil 1
Andressa Alves Brazil 1
Beatriz Brazil 1
Christine Sinclair Canada 1
Mana Iwabuchi Japan 1
Sam Kerr Australia 1